Benchtop pH Meters
- (1)
- (4)
- (13)
- (19)
- (7)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (19)
- (1)
- (2)
- (7)
- (12)
- (17)
- (49)
- (1)
- (3)
- (16)
- (51)
- (15)
- (18)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (13)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (32)
- (5)
- (6)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (1)
- (36)
- (3)
- (10)
- (9)
- (10)
Filtered Search Results
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB23PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB23PH is a simple to use benchtop meter for measuring pH and oxidation-reduction potential (ORP). An intuitive design and auto-buffer recognition make measuring pH straightforward and easy.
| Accuracy (mV) | ±1 |
|---|---|
| Log Function Type | Automatic Data Logging |
| Resolution (pH) | 0.01 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Continuous |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Calibration | Linear |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Calibration Points | Up to 3 |
| Data Management Details | Datalog for Measurements and Calibration |
| Display Type | LCD |
| Data Points | 99 Sets |
| Backlight Option | Yes |
| Temperature Range (Metric) | 0.0°C to 100.0°C |
| Range (mV) | ±1999 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB33PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB33PH is a highly reliable and user-friendly pH benchtop meter with electrode (ST310) for standard laboratory applications. Designed to measure pH and oxidation-reduction potential with temperature measurements.
| Accuracy (mV) | ±1 |
|---|---|
| Log Function Type | 1000 Measurement, Last Calibration |
| Resolution (pH) | 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Continuous |
| Range (pH) | -2 to 16 |
| Calibration | Linear |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Calibration Points | Up to 3 |
| Data Management Details | Datalog with Time and Date Stamp |
| Display Type | LCD, 6.5 in. Segment and Dot Matrix |
| Outputs | USB, RS-232 (PC), RS-232 (Printer) |
| Data Points | 1000 Sets |
| Backlight Option | LCD |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +110°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB41PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB41PH is an advanced, research-grade benchtop pH meter with electrode, offering accurate, repeatable results with selectable resolution and an intelligent i-Steward system.
| Accuracy (mV) | ±0.3 |
|---|---|
| Log Function Type | 1000 Measurement, 10 Calibration |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Timed,Continuous |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Calibration | Offset |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Calibration Points | Up to 5 |
| Data Management Details | Datalog with Time and Date Stamp |
| Display Type | LCD, 6.5 in. Segment and Dot Matrix |
| Outputs | USB, RS-232 (PC), RS-232 (Printer) |
| Data Points | 1000 Sets |
| Backlight Option | LCD |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +125°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C |
Cole-Parmer P200-02 pH Meter Kit; 3-in-1 pH Electrode, Electrode Holder
The P200 series of benchtop meters provides accurate, reliable results with the benefit of convenient accessories to make your lab run smoothly. Large color TFT display is easily visible, and features a stability icon to alert you when your readings are ready to be recorded and an electrode health icon indicating when you need to refill or replace your electrode.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
METROHM USA METROHM 913 PH METER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC0990047 METROHM 913 PH METER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton pH/Ion 700 Ion 700 Benchtop Meter with electrode stand
Oakton benchtop 700-series meters are designed for use in crowded laboratory settings. Compact footprint of less that 6" x 7" (16 x 18 cm) conserves valuable space, while the large, dual-display LCD provides excellent visibility—even from a distance. Ion 700 meter measures pH, mV, relative mV, ion concentration and temperature. Automatic temperature compensation (ATC) maintains reading accuracy even with fluctuating temperatures. Models feature five-point pH calibration with automatic buffer recognition for both USA (pH 1.68, 4.01, 7.00, 10.01, 12.45) and NIST (pH 1.68, 4.01, 6.86, 9.18, 12.45) pH buffers. Meters additionally feature ion concentration calibration of up to 5 points. Meter features include Auto-Hold, °C measurement, and easy recall of electrode slope or offset. The convenient pull-out quick reference card keeps procedures handy at all times. Use 700-series meters with any pH, ORP, or ISE electrodes with a BNC connector.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Jenway 3510 Standard Digital pH Meter Only, ATC; 120 V
Benchtop pH meters feature up to three decimal place resolution, support up to three pH calibration points, and offer manual and automatic buffer recognition for DIN, JIS, and NIST buffers. A large LCD displays status and results of pH and temperature readings. Data is easily exported to a computer or printer via RS-232 connection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
RESONON INC Pika L Hyperspectral Benchtop System contains all you need to capture and analyze hyperspectral data across the 400-1000nm spectrum. Includes imager, lens, and stage.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Resonon's Pika L Hyperspectral Benchtop System contains all you need to capture and analyze hyperspectral data across the 400-1000nm spectrum. It includes a line-scan imager, and a Benchtop Reflectance kit featuring a translation stage, halogen lighting, and a data acquistion system. Spectronon software provides data visualization, multiple analysis tools, and accomodates user-written plugins. The Pika L is Resonon's most popular hyperspectral camera.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Axxora LLC PPPA 2 5 PG 1UNIT
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
pppA(2',5')pG, 1 unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
COLE PARMER 3P EE PD 2000 BENCHTOP METER KIT
502538073 EE PD 2000 BENCHTOP METER KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
COLE PARMER 3P EE EC 2000 BENCHTOP METER KIT
502538082 EE EC 2000 BENCHTOP METER KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton pH/Ion 700 Ion 700 Benchtop Meter with Probes
Oakton benchtop 700-series meters are designed for use in crowded laboratory settings. Compact footprint of less that 6" x 7" (16 x 18 cm) conserves valuable space, while the large, dual-display LCD provides excellent visibility—even from a distance. Ion 700 meter measures pH, mV, relative mV, ion concentration and temperature. Automatic temperature compensation (ATC) maintains reading accuracy even with fluctuating temperatures. Models feature five-point pH calibration with automatic buffer recognition for both USA (pH 1.68, 4.01, 7.00, 10.01, 12.45) and NIST (pH 1.68, 4.01, 6.86, 9.18, 12.45) pH buffers. Meters additionally feature ion concentration calibration of up to 5 points. Meter features include Auto-Hold, selectable °F or °C measurement, and easy recall of electrode slope or offset. The convenient pull-out quick reference card keeps procedures handy at all times. Use 700-series meters with any pH, ORP, or ISE electrodes with a BNC connector.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton pH 700 Benchtop Meter with Stand and NIST-Traceable Calibration
The easy-to-use, microprocessor-based pH 700 benchtop meter measures pH, mV, relative mV, and temperature. The large, dual-display LCD provides excellent visibility—even from a distance. Automatic temperature compensation (ATC) maintains reading accuracy even with fluctuating temperatures. Five-point pH calibration, with automatic buffer recognition for both USA (pH 1.68, 4.01, 7.00, 10.01, 12.45) and NIST (pH 1.68, 4.01, 6.86, 9.18, 12.45) pH buffers, makes for easy calibration no matter which requirement you need to meet. Meter features HOLD, ATC, selectable °F or °C measurement, recall of electrode slopand offset, and electrode diagnostics. The convenient pull-out quick reference card keeps procedures handy at all times. Meter accepts any pH or ORP electrodes with a BNC connector.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Azzota Corp Benchtop Ph/Mv Meter Economic
BENCHTOP PH/MV METER ECONOMIC
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
METROHM USA METROHM 780 PH METER W CABL KT
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC1755829 METROHM 780 PH METER W CABL KT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More